Igazgatói köszöntő

A gyermek vendég a házban,
akit szeretni és tisztelni kell –
hiszen ő Istené.
(J.D.Salinger)

 

 Frissítve 2023.08.16.

Tanítva nevelünk. Nevelve evangelizálunk. Vagyis a tanításból születhet az evangelizáció.

Azonban egy normális kamasz gyanakodva néz a nevelés szóra, még inkább az evangelizációra. Joggal. Mert direktben nem lehet. Ő azt kéri, hogy csak tanítsuk. Jól tanítsuk. És ha jól tanítjuk, emberként, hívőként, akkor - remélhetőn - elfogad, és onnan kezdve nemcsak a matekra, angolra, magyarra figyel bennünk.

Mert a jó tanár indirekten, „suttyomban” nevel. Annyira, hogy néha még maga sem veszi észre. Matekórától rajzóráig. Ebédlőtől röplabdáig. Nagyritkán elejtett szóval – sokkal inkább tettel, személyiséggel, példával. A jó tanár az, aki a tárgyát komolyan veszi, és ez átragad diákjára. Az, aki hitét megéli és diákjait ezzel legalább keresővé teszi, mérlegelésre készteti. Az, aki számára az istenadta tehetség érték, és diákjai kamatoztatni akarják azt.

A diák kritikus és éles szemű. Kiszúrja az ilyen tanárokat, az igazi mestereket, az ilyen iskolát. Azt a mestert, és azt az iskolát, amely úgy segít a tehetség és hit, de legalábbis a nyitottságra készség kibontakoztatásában, hogy annak mindennapi munkájában egy külső szemlélő először csak az oktatás minőségét látja.

Mert mi tanítva nevelünk. És nevelve evangelizálunk. Tanítva evangelizálunk.

Ez a mi küldetésünk.

 

Mi is számomra az iskola?

A családfogalom logikájához hozzátartozik, hogy az már akkor létezik, amikor még gyermekek meg sem születnek, és család akkor is, amíg a gyermekek fölcseperednek, és akkor is az marad, amikor a gyerekek kirepülve új, más családot alkotnak. Mert a család valójában: a két szülő, és azok egymás iránti szeretete.

Valahogy hasonlóképp csatlakoznak a gyerekek az iskolához. Ők ott növekednek, bölcsebbé válnak. De tudnunk kell, és nekik is tudniuk kell, csak négy-hat évre része az életüknek az iskola, ez az iskola; majd aztán ők továbbállnak, egy kis darabkát visznek ugyan a diákévekből, mely beépül a felnőtt életükbe; de ők itt csak átmenetileg voltak azért, hogy a felnőtt életre készüljenek.

Így hát számomra az iskola a tanári kar.

Nem kizárva ebből a gyerekeket, hanem éppen otthont teremtve nekik.

A tanári kar fölkészültsége biztosítja a diákok tudását. A tanári kar közössége az alapja a diákok közösségének. A tanári kar hívő közössége alapja diákok hitre nevelésének. Ha a tanárok tisztelik és szeretik egymást, úgy a diákok is hasonlóképpen fordulnak egymáshoz.

És így az óra a tanár.

A tanár fölkészültsége biztosítja a diák tudását. A tanár közösségre való nyitottsága segíti a diákok közösségének kialakulását. A tanár hívő élete kell, hogy minta legyen a diákok számára. Ha a diák szeretheti a tanárt, úgy a tanár a személyisége megteremt mindent, ami kell egy órához, és azon keresztül mindent megadhat neki, amire szüksége van a fejlődéséhez.

 

Mindezzel a felelősséggel kell tudnia élni és bánni a tanároknak, a belőlük alkotott közösségnek, mely az iskolát jelenti, ahová szülők és gyermekek bizalommal beléphetnek – társsá válhatnak négy-hat évre.

  

Iskolánk

Mottónk: „Bizalom és felelősségtudat”
Köszönésünk: „Laudetur Jesus Christus” „In aeternum. Amen.”

 

Az önmagát kereső oktatásügyből sokan jönnek, vagy épp menekülnek egyházi iskolába – így hozzánk is. Úgy mondják, „itt még lehet tanulni” – „itt még lehet tanítani” – „itt biztos helyen vagyok”. És nemcsak hívő katolikusok, de akár meg nem kereszteltek is nyitottak az általunk közvetített értékek felé.

Örülünk annak, hogy van értéke a tanulásnak, házi feladatnak, a közös programoknak, az egymás iránti megértésnek és tapintatnak.

Vannak közös miséink, lelki napunk és keresztút is – és adódik idő túrára, kirándulásra akár három-négy naposra, sőt, akár két osztálykirándulásra is egy évben. Vannak szakkörök, korrepetálások, és vannak olyan felnőttek, akikhez bátran fordulhatsz kérdéseiddel. Itt olyan osztálytársakra lelhetsz, akikre valóban vágytál, amikor egy új iskolát szerettél volna magadnak, elfogadó és megbízható társakat.

 


​​​Vízhányó Zsolt Sch. P.
Igazgató

           

 




Naptár
Aktuális | Kovetkező események
ImpresszumAdatkezelési tájékoztató

Minden jog fenntartva © Szent Margit Gimnázium

Tervezte az Unicial