KÖSZI - (KÖzösségi SZolgálat az Iskolában)

Frissítve: 2023.08.15.

A rendes érettségi vizsga megkezdésének feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása”
(2011. CXC. tv. 4§)
De az igazi érettség feltétele az önzetlen segíteni tudás.

„Minden gyerek tudja, még a legkisebb is….”[1], hogy 50 óra közösségi szolgálatot kell gyűjteni az érettségi megkezdéséig.

Álljon itt néhány szabály, amely megkönnyíti az órák gyűjtögetését!

1. A munkát csak olyan szervezetnél lehet végezni, amely nonprofit, és nem fizet a munkádért. (pl.: a pincérkedés, a bolti elárusítás nem tartozik ezek közé…)

2. A közösségi szolgálat tanítási napokon alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb háromórás; tanítási napokon kívül alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb ötórás időkeretben végezhető. Sajnos akkor sem számolhatsz el többet, ha táboroztatsz. A szabály a te érdekedben jött létre, ne kérdőjelezd meg a létjogosultságát!

3. Iskolánkban a közösségi szolgálatot a 9-11. évfolyamon kell teljesíteni. A kilencedik évfolyam kezdete: szeptember 1. (Tehát a 8. osztályt követő nyáron még nem kezdheted meg a KÖSZI szolgálatot - ez alól kivétel a 9. évfolyam megkezdése előtti augusztus végi tankönyvosztásban való részvétel.)

4. Iskolán belül is van mód a KÖSZI teljesítésére. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány lehetőség:

  1. liturgikus szolgálat (pl.: liturgikus asszisztencia - közös iskolai miséken; a saját osztály- ill. évfolyammiséken nem- sekrestyés teendők ellátása)
  2. kórus
  3. gitáros énekkar
  4. KeCsap
  5. délutáni rendezvényszervezés
  6. takarítás
  7. tankönyvosztás (tanév elején és végén is)
  8. korrepetálás (szaktanári ajánlással)
  9. ügyelet a „Margit-szigeten”

Iskolán belüli munka esetén a munkát szervező tanártól kérj igazolást, hogy mikor, mit csináltál, hány órában. (A belsős munkánál sem számoltatható el több a megengedett órák számánál. Lásd fent!) Beszámoló és szerződés természetesen nem kell.

5. Külsős munka estén az iskolának először szerződést kell kötnie az adott szervezettel, ahol a munkavégzés történik, és csak ezután lehet megkezdeni a munkát. Szerződéstervezetet a Titkárságon kaphatsz, melyet két példányban kell kitöltetned, aláíratnod és lepecsételtetned a szervezet arra jogosult tagjával.

Ezután az iskola is aláírja, lepecsételi a szerződést, és végre elkezdheted a munkát.

Az egyénileg szervezett szolgálatot minden esetben előzetesen egyeztetni kell az iskolával. Az iskola felé a KÖSZI szolgálatot hitelt érdemlően igazolni kell: teljesítésigazolást kell kérned munkáltatódtól, melyen szerepel a munkavégzés ideje, helye, tartalma, módja.

Az utolsó lépés, hogy te is készíts egy élménybeszámolót arról, mi volt a munkád, mennyire érezted hasznosnak magad.

6. A KÖSZI lapokat a 2023/24-es tanévtől kivezetjük, az elvégzett közösségi munkaórákat digitálisan rögzítjük, tároljuk.

Az aktuális helyzetről félévente kap táblázatos összefoglalót az osztályfőnököd, így nyomon tudod követni, hogy áll a KÖSZI helyzeted.

 7. A közösségi szolgálat elszámolásának határideje: az aktuális tanév során teljesített órákról szóló igazolásokat köteles vagy leadni a tanév utolsó tanítási napja előtt legkésőbb 20 naptári nappal, a nyáron végzett szolgálatokról szólókat pedig a tanév rendjében rögzített szeptemberi határidőig.

Az igazolások leadásának elmulasztása esetén a tanévben ill. nyáron teljesített szolgálat igazolására később már nincs lehetőség.

A közösségi szolgálat eredménye a tanév végén kerül rögzítésre a bizonyítványban és a törzslapon.

 

8. Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra!

Érdemes a KÖSZI órákat mennél előbb összegyűjteni, mert a 11-12. év a közösségi szolgálat nélkül is sok izgalmat és nehézséget tartogat számodra.:)

 

Titkárság

 


[1] Janikovszky Éva: Ha én felnőtt volnék

 

 

 

 

 




Naptár
Aktuális | Kovetkező események
ImpresszumAdatkezelési tájékoztató

Minden jog fenntartva © Szent Margit Gimnázium

Tervezte az Unicial