Néhány recept a tanároktól

Csirkemell-filé sonkában

Hozzávalók / 4 adag
2 db csirkemell filé
8 ek olívaolaj
20 dkg pármai sonka
1 közepes fej vöröshagyma
2 db cukkini
2 nagy db sárgarépa
2 közepes szár zeller
2 dkg sűrített paradicsom
1 ek petrezselyem
0.25 citromból nyert citromhéj (reszelt)
só ízlés szerint
bors ízlés szerint (őrölt)
csípős fűszerpaprika ízlés szerint (őrölt)
0.5 tk rozmaring (szárított)

Elkészítés
1. A csirkemellet vastag szeletekre vágjuk.
2. Forró olívaolajban mindkét oldalukat pirosra sütjük. Kivesszük, sóval, borssal, rozmaringgal és csípős paprikával ízesítjük. A húst egyesével szeletelt sonkába göngyöljük és félretesszük.
3. A cukkínit, a répát és a szárzellert vékony csíkokra vágjuk. A hagymát apróra felkockázzuk és kevés olívaolajon megdinszteljük. Ha kész, hozzáadjuk a zöldségeket. Rövid ideig pirítjuk.
4. Hozzákeverjük a paradicsompürét, sózzuk.
5. A hússzeleteket a zöldségre fektetjük és fedő alatt alacsony hőfokon 15-20 percig pároljuk.
6. A húst tányérra szedjük.
7. A zöldségekhez hozzáadjuk a petrezselymet és a reszelt citromhéjat. A hús mellé tálaljuk.

Kinga nővér

 

 

„Zoli husi”

Hozzávalók:
- csirkecomb vagy mell tetszőleges mennyiségben, lehet vegyesen is
- 2 doboz hámozott paradicsom konzerv (2x400 gr) vagy házi ketchup (kb.750 ml.)
- 1 zacskó tejszín (250 ml.)
- 200-250 gr. kockára vágott bacon
- 20 dkg füstölt sajt, reszelve
só, bors, fokhagyma fűszernek
Egy tűzálló tepsi aljára kevés olívaolajat öntünk és belerakjuk a húst, amit sózunk, borsozunk. Egy külön tálban jól összekeverjük a turmixolt paradicsom konzervet, a kockára vágott bacont, a reszelt füstölt sajtot, a zúzott fokhagymát és a tejszínt. Az így kapott mártást ráöntjük a húsra, lefedjük alufóliával és a sütőben összesütjük, amíg a hús meg nem puhul.(kb. 1 óra, 180 fokon, légkeveréses sütőben, a hús vastagságától függően). Az utolsó 10 percben levesszük a fóliát és úgy sütjük készre. Krumpli jó hozzá köretként.

Simonfai Teodóra

 


Pakisztáni csirke

Hozzávalók:
5 db csirkecomb
4 dl tejföl (tejjel vagy vízzel kicsit hígítva)
2-3 gerezd fokhagyma (jól megfőzve vagy 3-4 kiskanál fokhagyma krém)
2 kiskanál pirosarany (csípős)
1 kiskanál curry
3-4 szem szegfűszeg
3-4 szem szegfűbors
1 darabka fahéj
8-10 szem fekete bors
5-6 szem fehér bors
1 darabka gyömbér

egy evőkanál zsír a sütéskor
Elkészítés:
A tejfölt a fűszerekkel jól kikeverjük. A sütés előtt legalább 4-5 órával beletesszük a megmosott, félbevágott csirkecombokat (vagy filézett csirke mellet, pulykamellet), 1 nappal előbb is pácolható.
A pácolt húst remoškában vagy sütőben sütjük kb. 60-80 percig, lassú tűzön. (Sütőben sütve forgatni kell 3-4 alkalommal, esetleg egy kevés vizet vagy tejet adunk hozzá, ha a tejföl túl besűrűsödne). Az 1 evőkanálnyi zsírt (csapott evőkanál!) a sütés kezdetekor tesszük a tetejére.
Forrón, rizzsel körítve tálaljuk

Murányi Ilona

 

 

Töltött dagadó

Szép és formás sertés - dagadót a hentessel felszúratjuk. Méretéhez vesszük meg a darált húst. A képen látható két dagadóhoz 70 dkg darálthúst használtam.
A tölteléket mielőtt elkészíteném, a dagadót jól megmosom kívül-belül, majd belülről enyhén megsózom, vagy sós Vegetával bedörzsölöm.
A tölteléket a darált húsból, 4-5 egész tojásból, 3 beáztatott, kicsavart zsemléből, valamint gazdag fűszerezéssel készítem. A fűszerek: pritamin paprikát, darált zellert, petrezselyemzöldjét, egy kis fej hagymát nyersen összedarálok, mert ezek szeletelésnél nagyon jól mutatnak. Feketeborssal, darált köménymaggal, egy kis gulyás krémmel gazdagítom.
A legnagyobb evőkanállal érzéssel töltöm kb félig, majd hústűvel szűkítem a nyílást, amíg teljesen tele nincs az üreg.
Kizsírozott, zománcozott tepsiben vagy pecsenyesütőben helyezem el egy kis füstölt szalonna meg egy kevéske rozmaring, majoránna, bazsalikom társaságában, no meg egy deci vízzel lelocsolva.
Lefóliázva 1,5-2 óráig sütöm 200 fokon, majd a fóliát levéve, locsolgatva, szeretgetve még egy fél óráig sütöm a maradék vizet lesütve, a tetejét enyhén pirítgatva.
A hústűk eltávolításával, éles késsel akár melegen is szeletelhető, de amikor teljesen kihűlt könnyebben és szebben lehet szeletelni. Így gyönyörűen tálalható!

Pákh György

 

 

Caponata (grillezett húsokhoz ajánlom)

Hozzávalók:
padlizsán 1 kg
zeller szára 400 g
fehér hagyma 250 g
fürtös paradicsom 200 g
zöld, magozott olíva bogyó 200 g
capribogyó leve nélkül 50 g
fenyőmag 50 g
cukor vagy még jobb: mazsola
fehér borecet 60 g
bazslikom q.b.
paradicsom lé 40 g
extra szűz olivaolaj

Elkészítés:
Vágd a hagymát apróra (1), a zeller szárát karikára (2), vágd félbe az olíva bogyókat (3).
A megmosott és megszárított padlizsánnak vágd le a szárát, majd vágd kb. 2 cm-is darabokra (4). Ugyanígy a paradicsomot is (5). Egy felmelegített serpenyőben pirítsd néhány percig a fenyőmagokat (6), amíg aranysárgák nem lesznek (7). Ezután egy magas falú edénybe önts olíva olajt, melegíts fel és süsd meg benne a padlizsán kockákat (8). Amikor már kezdenek barnulni, emeld ki őket, és itasd le róluk a felesleges olajt (9) és tedd félre.
Egy széles serpenyőben olíva olajon dinszteld meg az apróra vágott hagymát (10). Add hozzá a zellerszárat (11), hagyd dinsztelni, majd add hozzá a kapribogyót is (12), a félbevágott olíva bogyókat (13), a megpirított fenyőmagot (14) és a felvágott paradicsomot (15).
Fedő alatt hagyd főni kis lángon kb. 15-20 percig (16). Ezalatt készítsd el az édes-savanyú szószt: egy edénybe öntsd össze az ecetet, a paradicsomlét (17) és a cukrot (18). Én cukor helyett mazsolát szoktam beletenni.
Alaposan keverd össze (19) és a 15-20 perces főzési idő elteltével öntsd hozzá a többihez a serpenyőbe (20). Keverd el, és nagy lángon főzd addig, míg az ecet szaga el nem párolog. Zárd el a lángot, és add hozzá a megsült padlizsánt (21).
Ízesítsd (friss) bazsalikommal (22), jól kavard össze az egészet (23), hűts le, mert hidegen vagy szobahőmérsékleten az igazi: a következő nap még finomabb – ha marad belőle (24).

Büki Pál

 


Erdélyi rizses káposzta

Hozzávalók
1 nagy fej hagyma
¼ kg savanyú káposzta
¼ kg rizs
kapor, csombor, bors, só (vagy vegeta)
A hagymát, a savanyú káposztát, a kaprot és a csombort addig dinszteljük, amíg a káposzta megpuhul. Hozzátesszük a rizst, felöntjük forró vízzel (a rizs mennyiségének kétszeresével), sózzuk, borsozzuk. Ha félig megfőtt, száraz dunsztban hagyjuk.

Vámosi Judit

 


Gombás, mascarponés tészta

25 dkg kockázott bacont enyhén megpirítunk egy kis fej apróra vágott hagymával, hozzáadunk fél kg tisztított, szeletelt gombát, sózzuk, borsozzuk és lefedve megpároljuk. (Ízlés szerint hagyunk rajta levet, én egy pici vizet is teszek hozzá, mert szeretem, ha kevésbé sűrű.) Ezután elkeverünk benne 25 dkg mascarponét, és egyet forralunk rajta. Kb. 50 dkg orsó tésztát főzünk ki hozzá. Én nem szeretem az egészet összekeverni, csak az egyes adagokra teszem a gombás mártást.
Amikor először készítettem, akkor a nagyfiam (akinek az a nézete, hogy hús nélkül nem lehet jóllakni) megszólalt, hogy finom-finom, de rántott hússal talán még jobb lenne. És igaza lett. Egy-két szelet rántott hússal az igazi. Együtt finomabbak az ízek.

Urbányiné Farkas Dóra

 


Farsangi fánk

Hozzávalók:
2dl tej
40 g. élesztő
50 g. porcukor (vagy vaníliás cukor)
500 g. finomliszt
csipet só
3 tojás
60 g. lágy margarin
1 evőkanál rum
olaj a sütéshez
vaníliás porcukor, baracklekvár
Az élesztőt és 1 kávéskanál porcukrot 1 dl langyos tejben elkeverjük, a keverőtálba szitált liszt közepébe öntjük, hozzákeverünk a szélekről egy kevés lisztet, tiszta konyharuhával letakarjuk és 15 percig kelni hagyjuk.
Hozzáadjuk a maradék langyos tejben elkevert cukrot, egy csipet sót, a tojásokat, majd a margarint és a rumot. Meleg helyen a kétszeresére kelesztjük.
Lisztezett munkalapon átgyúrjuk a tésztát, 2 cm vastagra nyújtjuk és 6 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. a korongokat lisztezett tálcára rakosgatjuk, tetejüket vékonyan megkenjük olajjal, letakarjuk és ismét kétszeresére kelesztjük.
A fánkokat az olajozott oldalukkal lefelé fordítva 180 fokos olajban sütjük először fedő alatt 3 percig, majd megfordítva fedő nélkül újabb 3 percig.
UI: Érdemes rögtön dupla adaggal kezdeni 

Urbán Diana

 


Gesztenyés, habos kocka

Hozzávalók:
Az alaphoz:
- 2 csomag gesztenyepüré
- 25 dkg darált háztartási keksz
- rum/rum aroma ízlés szerint
- 15 dkg cukor
- kb. 1 dl tej
A krémhez:
- 9 dl tej
- 3 csomag vaníliás pudingpor
- 20 dkg porcukor
- 25 dkg margarin
A tetejére:
- 5 dl cukrászhab
Az alaphoz valókat jól összekeverjük, gyúrjuk.
Krém: a margarin kivételével felfőzzük, majd ha kihűlt, a margarinnal kikeverjük.
Az alapot egyenletesen egy tepsi aljára nyomkodjuk, majd rákenjük a krémet. Végül a tetejére 5 dl kemény habbá vert cukrászhabot kenünk, ízlés szerint csokit/ kakaót reszelünk rá.

Horváth István

 


Gyors kakaós/sajtos/pizzás csiga

Ez a "recept" nagy szeretetnek örvendett/örvend nővérem és gyermekei körében. Amikor hirtelen a gyerekek kitalálták, hogy ők kakaós csigát szeretnének vacsorázni kb. 20 perc múlva, de váratlan vendégek esetén is jó. Bolt nem volt a közelben... De a mélyhűtőben és a polcon megvoltak a kellékek: ALDIBAN kapható leveles tészta (ez már téglalapokra fel van vágva, a más boltokban kapható nincs) Ezt kicsit megvajazzuk, bőven megszórjuk kakaóval/ sajttal/ sajtkrémmel/ pizza krémmel, csíkokra vágjuk, feltekerjük, s előmelegített sütőben kb. 10 - 15 percig sütjük.

Gabi nővér

 


Sörkifli (48 db.)

Hozzávalók: 1 kg rétesliszt, 1 púpos teáskanál só, 1 egész élesztő + a felfuttatáshoz tej és cukor, 1 egész kocka margarin – 48 részre darabolva, 2 dl étolaj, 1 egész tojás
Elkészítés:
A lisztet a sóval, a 2 dl olajjal elkeverjük, majd a felfuttatott élesztővel. Ezután annyi vizet adunk hozzá, hogy egy könnyű, laza tésztát kapjunk (kb 4 dl). A tésztát 6 részre osztjuk, 6 cipó. Rövid pihentetés után kinyújtjuk, 8 részre vágjuk (mint a pizzát), és feltekerjük a körcikkeket a (kerületétől kezdve a hegyéig). Kizsírozott tepsibe tesszük (normál méretűbe 24 fér). Minden kifli mellé 1 db margarint teszünk, tojással megkenjük + sózzuk. Előmelegített sütőben közepes lángon 45 percig sütjük. Tölthető sajttal, virslivel stb.

Váraljai Katalin

 


Az eredeti amerikai „Pumpkin pie” receptje:

Hozzávalók egy kerek pie-forma tésztához:
20 dkg liszt (lehet a fele pl. teljes kiőrlésű búza)
10 dkg vaj
1 ek olaj
5 dkg cukor
kis só (kb. 4 g)
0,5 dl hideg víz
A lisztet a cukorral, sóval elkeverjük, majd hozzáadjuk a vajat kis darabokra vágva, az olajat és a vizet, és kézzel összegyúrjuk. A tésztát a kizsírozott pie-forma alján, oldalán simára, egyenletesre elnyomkodjuk kézzel, ill. egy üvegpohár aljával. Megszurkáljuk villával, majd előmelegített sütőben, 175 fokon kb. 5 percig elősütjük, majd kivesszük.
Töltelék:
172 g cukor
1 tk. fahéj
½ tk. só
½ tk. őrölt szegfűszeg (v. szegfűbors v. forralt bor fűszerkeverék)
½ tk. gyömbér
2 nagy tojás
Kb. 40-50 dkg sütőtök püré (Előzőleg sütőben megsütve, héjából kikanalazva, összetörve, botmixerrel alaposan kidolgozva, vagy Libby’s konzerv: 15oz.)
354 ml édesítetlen sűrített tej (ill. 1 doboz Carnation Evaporated Milk)
A cukrot és a fűszereket kis tálban összekeverjük, a tojásokat egy nagyobb tálban felverjük, hozzákeverjük a tökpürét és a fűszeres cukrot, majd a tejet is fokozatosan hozzákeverjük.
A keletkezett tölteléket beleöntjük a pie tésztába, majd előmelegített sütőben 210 fokon 15 percig sütjük, aztán 176 fokra csökkentve a hőfokot még 50 percig, amíg a közepébe beszúrt tű tisztán húzható ki a süteményből. Lehűtve, hűtőben tárolva fogyasztjuk.

Harsányi Éva

 


Gyümölcstorta az Oberrecht családtól

Hozzávalók:
17 dkg cukor
10 dkg margarin
1 vaníliás cukor
2 tojás
20 dkg liszt
fél csomag sütőpor
1 dl tej
1 tasak tortazselé
gyümölcs
1 pudingpor (+hozzá cukor, tej).
Elkészítés:
Az első négy összetevőt jól kikeverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, sütőport és a tejet. Simára elkeverjük. Kikent, lisztezett tortaformába töltjük. Előmelegített sütőben sütjük. Kiborítjuk a formából.
Főzünk pudingot, beöntjük a mélyedésbe. Díszítjük valamilyen gyümölccsel (télen barackkompóttal). A tetejére tortazselét főzünk.

Oberrecht Ádám

 


Ferdinánd kalács

Hozzávalók:
70 dkg liszt
3 dkg élesztővel
1 egész tojás
tej
fél dl olaj
15 dkg vaj
15 dkg porcukor
mazsola
dió
kakaó
70 dkg liszttel 1 egész tojással fél dl olajjal 3 dkg élesztővel és annyi tejjel készítünk tésztát, hogy jól nyújtható legyen. Kétszeresére kelesztjük, majd két részre osztva kinyújtjuk.
A kelesztés alatt 15 dkg vajat 15 dkg porcukorral habosra keverünk. Rákenjük felét az egyik, majd a másik kinyújtott tésztára. Mazsolával, dióval, kakaóval, vagy tetszés szerinti ízesítéssel megszórjuk, és szorosan feltekerjük. Ujjnyi vastagságúra szeleteljük, majd összenyomjuk (a vágásnyomok tűnjenek el!), és a tepsibe helyezzük. Tojással megkenjük, és közepes lángon kisütjük. Sütés közben a megolvadt cukor - vaj keveréket ecsettel kenjük fel a tésztára, ettől lesz karamellás bevonat rajta.

Orovica Márkné

 


Kókusz golyó

3 csomag (3 x 10 dkg) kókuszreszelék,
30 dkg darált Albert keksz (nem háztartási)
10 dkg vaj
16 dkg gríz
0,5 kg kristálycukor
6 púpos kanál kakaó
1 tejföl
kb.1 dl málnaszörp
Össze kell gyúrni az egészet, kivéve a 3. csomag kókusz-reszeléket, amíg össze nem áll. Ha ez nehezen megy, több tejföllel és több málnaszörppel kell segíteni.
A 3. zacskó kókuszreszelékbe kell egyenként behempergetni a golyókat.

Murányi Ilona

 


Mákos guba kémikus módra

Hozzávalók:
6-8 kifli (nem baj, ha száraz)
0,5 l tej
1 tasak vaníliás cukor
2 evőkanál kristálycukor
porcukorral kevert darált mák
barack lekvár
A tejhez hozzáadjuk a vaníliás-, illetve a kristálycukrot, majd kevergetés közben felforraljuk. Az így kapott öntetet az előzőleg felkarikázott kiflikre öntjük. Pár perc állás után mákkal és lekvárral ízesítve tálaljuk. Mák, illetve lekvár hiányában fahéjas cukorral, darált dióval, eperdzsemmel vagy vanília pudinggal is felszolgálhatjuk, a variációs lehetőségek száma szinte korlátlan.

Somogyi Mihály

 


Sós Perec/ Sajtos rúd/ Sajtos Pogácsa

60 dkg lisztet, 1 csapott kanál sót, 1 csomag sütőport elmorzsolunk 25 dkg margarinnal.
Hozzáadunk 5 dkg reszelt sajtot, 2 tojás sárgáját, egy tojás fehérjét és 2 dl tejfölt.
Összegyúrjuk, lisztezett deszkán ½ cm-re kinyújtjuk, tojásfehérjével megkenjük, ízlés szerint reszelt sajttal, köménnyel vagy szezámmal megszórjuk.
A kívánt formára szaggatjuk, és előmelegített sütőben 180 fokon szép pirosra sütjük.

Bálint Katalin

 


Szezámos rudacskák

Hozzávalók:
50 dkg Ráma
8 dkg mák
1 kis pohár tejföl (3 evőkanál)
15 dkg reszelt sajt
2 tojás (a sárgája a tésztába, a fehérjével a tetejét megkenni)
0,5 csomag sütőpor
3 kiskanál só
40 dkg finomliszt
40 dkg rétesliszt
Szezámmag (a tetejére)
Egy nagy tálban fakanállal szétnyomkodjuk a Ramát, majd minden hozzávalót szépen hozzákeverünk, és összegyúrjuk. Célszerű a kapott gömböt 3 részre vágni, és belisztezett nyújtódeszkán ezeket külön-külön kinyújtani, kb 1 cm vastagra. A kinyújtott tészta tetejét tojásfehérjével megkenjük, szezámmaggal megszórjuk, és kb. 1,5x8 cm-es rudakra vágjuk.
Előmelegített sütőben 175-200°C-on kb. 25-30 percig sütjük.

Tóth Eszter

 


Márta-szelet

Hozzávalók:
- 4 tojás
- 25 dkg porcukor
- 25 dkg liszt
- 1 cs. sütőpor
- 1,5 dl étolaj
- 1,5 dl langyos víz
- 2 ek. holland kakaópor
- (ízlés szerint magozott meggy)
Elkészítés:
1. Különválasztom a 4 tojás sárgáját és fehérjét. A sárgájához fokozatosan hozzá keverem a lisztet, a porcukrot, a sütőport, az étolajat és a vizet. Csomómentesre eldolgozom. Felverem a tojásfehérjét kemény habbá, majd lassanként bele forgatom a masszába.
2. Kimerem kb. a felét a tésztának. Egyik felét meghagyom sárgának, a másik feléhez hozzáteszem a kakaóport.
3. Kivajazok, kilisztezek egy tepsit, először egyenletesen bele csurgatom a sárga piskótaalapot, majd kicsit cikkcakkos mozdulatokkal a kakaós részt is. Ízlés szerint néhány szem magozott meggyet dobálok bele, majd a sütőben 180 fokon 25-30 percig, tűpróbáig sütöm.

Kovács Eszter

 

 

Fantás szelet

A tésztához: 6 tojás sárgáját 6 evőkanál porcukorral kikeverünk. Hozzáadunk 4 evőkanál lisztet 2 evőkanál kakaót, 1 dl olajat,1 sütőport,
2 evőkanál vizet és a végén a habbá vert fehérjét. Lisztezett, vajazott tepsiben kisütjük.
Töltelék:25 dkg ráma margarint 20 dkg porcukorral és 50 dkg áttört túróval összekeverünk. Ízesítjük citromhéjjal, vaníliás cukorral. Rákenjük a kihűlt tésztára.
Krém: 7 dl Fantát (vagy Mirindát) 2 evőkanál cukorral és 2 csomag vaníliás pudingporral megfőzünk és langyosra kihűlve a tészta tetejére kenjük.

Kujbus Attiláné

 


Szilvalekváros rugelach Lajostól

Hozzávalók:
10 dkg krémsajt
10 dkg vaj
2 ek. cukor
annyi liszt, amennyit felvesz
A töltéshez szilvalekvár
A hozzávalókból jól formázható linzertésztát gyúrunk. Ha összeállt, ketté osztjuk a tésztát, és mindkét adagból korongot formálunk. Ezután lefóliázva hűtőben pihentetjük.
Ha a tészta lehűlt, nagyon vékonyra, kör alakúra nyújtjuk a korongokat. Jó alaposan lisztezzünk alá, mert könnyen elszakadhat. Ezután az egészet megkenjük szilvalekvárral. A kört háromszögekre vágjuk, egyenként feltekerjük a cikkelyeket, majd a tetejüket megkenjük felvert tojással. 180 fokon aranybarnára sütjük.

Rébay Lajos

 


Csoki torta

Hozzávalók:
A piskótához:
6 db tojás
6 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
6 evőkanál liszt
1 csomag sütőpor
1 csipet só
Ez a mennyiség egy 26 cm átmérőjű formához elegendő.
Elkészítés
A sütőt 200 fokra előmelegítjük.
A tojások fehérjét és sárgáját szétválasztjuk. A sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük. A lisztet összekeverjük a sütőporral és óvatosan hozzáadagoljuk a felvert tojássárgájához.
A tojások fehérjét a sóval kemény habbá verjük. Végül hozzáadjuk a tésztához, és óvatosan összekeverjük. A masszát kivajazott és lisztezett tortaformába öntjük. Előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt készre sütjük.
A tortát egy ideig a sütőben hagyjuk hűlni, a torta készítéshez megvárjuk, míg teljesen kihűl.
Főzött csokikrémhez:
Hozzávalók:
• 5 dl cukrozatlan habtejszín
• 20 dkg kristálycukor
• 3 evőkanál minél sötétebb kakaópor
Elkészítés:
A hozzávalókat egy fazékba teszem és felforralom.
Kihűtöm, majd egy éjszakára jól letakarva hűtő-szekrénybe teszem.
Másnap kemény habot verek belőle és az elkészült krémmel a három részre vágott tortalapokat megkenem. Bevonom és díszítem.
Ha szeretitek, akkor rumos meggyet is keverhetünk a krémbe, bár én ezt csak nagyon ritkán szoktam.

Seidler Gizella

 

 


Joghurt torta

Hozzávalók az alaphoz:
3 tojás,
3 evőkanál kristálycukor,
3 lapos evőkanál liszt,
1 vaníliás cukor,
fél sütőpor
Hozzávalók a tetejéhez:
valamilyen gyümölcs vagy befőtt,
olyan ízű joghurt (kb fél liter),
25 gr zselatin,
8 evőkanál kristálycukor,
2 tejszínhabpor
3 dl tejjel
A három tojásból piskótát készítünk, és egy nagyobb kerek tortaformában megsütjük. A sütőpapírt kivesszük, és hűlni hagyjuk.
Közben elkészítjük a joghurtos bevonatot: a joghurtot a cukorral és a zselatinnal elkeverjük, és meglangyosítjuk, addig kavargatjuk, amíg el nem olvadnak. Ezután kicsit hűlni hagyjuk.
Ez alatt a gyümölcsöt esetleg fölvágjuk (barack) vagy kimagozzuk (meggy, cseresznye), és egyenletesen szétterítjük a piskótán. A joghurtot elkeverjük a kemény habbá vert tejszínhabporral, és az egész masszát beleöntjük a tortaformába zárt piskótára.
A hűtőbe tesszük, amíg megkeményedik. (kb. 2 óra). A tortaforma keretét eltávolítva tortaként szeleteljük. A tetejét gyümölccsel, vagy reszelt csokival, illetve gyertyácskákkal díszíthetjük.

Szabóné Fenyvesi Katalin

 

 

Bruschetta – köret - kenyér nélkül

10 db kicsumázott paradicsomot ketté (nem hosszában, derékba!) vágunk. Belehelyezzük egy teflonos sütő-tepsibe. Finoman megsózzuk mind a 20 darabot (delikát jó!). Utána frissen, darabosra darált borssal meghintjük.
Balzsamecetet teszünk mindre (kb. háromnegyed mokkáskanálnyi). (Én a pumpálható, fújóst szeretem, mert pontosabban lehet mérni.) Lehet bátran v. ízlés szerint, ha nem túl tömény. Hasonló mennyiségű olivaolaj kerül rá.
Ezt az egészet meghintem (egyesével a paradicsom darabokat) felaprózott fokhagymával. (Kb. 7-8 gerezd ennyihez.)
A sütőben először 120 fokon egy órát, majd 150-160 fokon még vagy negyven percet sütöm. A vége előtt néhány perccel kell meghinteni bazsalikommal, mert az nem bírja a hőkezelést sokáig.
Akkor szép (a sütési időt kell ehhez alkalmazni), ha még van egy kis tartása a paradicsomnak, és még pirosas.
Mindenki szereti, gyerektől felnőttig - köretként, előételként, pirított kenyérre stb.
Nem baj, ha a fűszerekből, olajból, ecetből lefolyik a tepsibe, nagyon jó ízű az is.
(Van, aki még apróra vágott vörös v. lila hagymát is tesz rá.)

Vízhányó Zsolt 

 


Diópálinka

1,5-2 liter víz
2 liter alkohol 96 fokos
1-1,5 kiló cukor
1,5 dkg egész fahéj
1,5 dkg ánizsmag
1,5 dkg szegfűszeg
1,5 dkg kálmosgyökér
5 dkg szemeskávé főzet
2 narancs héja
2 citrom héja
1 gr. tárnics gyökér
1 rud vanília
5 literes befőttes üvegben (hólyagpapírral lekötve) 3-4 héten át napon tartjuk, naponta 2-3-szor felrázzuk. Ha tehetjük 25-30 napig hagyjuk állni. Ezután gumicsővel nagy részét leszívjuk.
A pálinkaágy kb.fele mennyiségű (1 liter szesz, 1 liter víz, alkoholos vízzel újra feltölthető)

Murányi Ilona



CSICSERIBORSÓ KRÉM (HUMMUSZ) SÜLT HAGYMÁVAL ÉS FOKHAGYMÁVAL

HOZZÁVALÓK
1 csicseriborsó konzerv, vagy 120g csicseriborsó beáztatva és puhára főzve
2 fej vöröshagyma
2 ek. olívaolaj
2 ek. balzsamecet vagy almaecet
2 gerezd fokhagyma
1 kk. (füstölt tengeri) só*
1/2 citrom leve
3 ek. pirított szezám olaj
ELKÉSZÍTÉS
A vöröshagymák héját vedd le, két vágással negyedeld be őket, de ne vágd át teljesen! Önts a résbe 1-1 ek. olívaolajat és balzsamecetet.
A balzsamos hagymafejeket és az egész, héjas fokhagymagerezdeket tedd sütőpapírral kibélelt tepsibe, és süsd 160 fokon addig, amíg a vöröshagyma széle megpirul és a fokhagymagerezdek is szép fényesek lesznek. (kb. 20-30 perc.)
A csicseriborsó(konzerv) levét szűrd le. (Tedd félre, ha gondolod, mert tojásérzékenyeknek tojás helyett habbá verhető.)
Valamennyi hozzávalót tedd aprítógépbe, és dolgozd össze, amíg krémes lesz.

Pável Rita és Szentgáli Zsolt

 

 

Mártások

1. Paradicsommártás
Hozzávalók:
kb. 2 evőkanálnyi zsír, lehet persze olaj is, 5-6 dkg liszt, kb. fél liter paradicsomlé, vagy egy nagyobb sűrített paradicsom, ízlés szerint só, cukor, két evőkanál baracklekvár
Elkészítés: világos rántást készítünk, olyan nagyon nem barnítjuk, felengedjük a paradicsomlével, só, cukor, majd mikor felforrt, beletesszük a baracklekvárt. (Esetleg egy kis őrölt bors mehet bele, vagy egy zellerlevél.).
2. Fokhagymamártás
Hozzávalók:
kb. 2 evőkanálnyi zsír, vagy olaj, 5-6 dkg liszt (lehet több is, ha „vastagabb” rántást készítünk), kb. három-négy gerezd fokhagyma, egy pohár tejföl, húsleveslé, só.
Elkészítés: világos rántást készítünk, majd levesszük a tűzről és a fokhagymákat belereszeljük, majd sózzuk és húsleveslével (kb. 4-5 dl) felengedjük. Felforraljuk, majd ha kicsit meghűlt, akkor belekeverjük a tejfölt és úgy is felforraljuk.
3. Gombamártás
Hozzávalók:
2 evőkanálnyi zsír, vagy olaj, 5-6 dkg liszt, só, bors, egy kisebb csokor friss petrezselyemzöld, kb. 20-25 dkg csiperkegomba, húsleveslé vagy víz, 2 dl főzőtejszín, egy kis szárított erdei vargányagomba
Elkészítés: világos rántást készítünk, majd levesszük a tűzről, beletesszük a megtisztított, felszeletelt gombát, rá a só és a bors, majd rádobjuk az apróra szelt zöldséglevelet. Egy kicsit megfonnyasztjuk a tűzön, majd felengedjük 4-5 dl húsleveslével vagy vízzel. Picit forraljuk, majd levesszük, és ha meghűlt, akkor beleöntjük a főzőtejszínt, elkeverjük és felforraljuk. Ízlés szerint még lehet ízesíteni, sózni, borsozni.

Paréj-Farkas Katalin

 


Zakuszka (erdélyi recept)

Hozzávalók:
1kg szép paradicsompaprika
1 kg padlizsán
1 kg vöröshagyma
330 ml étolaj
babér levél, só, szemes bors
Előkészület:
Süsd meg (lehetőleg parázs fölött, lassú tűzön) a padlizsánt. Ha kihűlt, szedd le a héját, a belsejét turmixold össze.
A paradicsompaprikát magozd ki, darabold össze és turmixold/daráld le. Tedd ugyanezt a hagymával is.
Főzés:
Forrósítsd meg az olajat, tedd közepes lángra és helyezd bele a hagymát. Lassan (15-20 perc) állandóan kevergetve párold meg.
Ezután tedd bele a paprikát és együtt főzd 15-20 percig, állandóan kevergetve.
Majd tedd bele a padlizsánt és főzd 15-20 percig kevergetve.
Ízlés szerint tegyél hozzá sót, szemesborsot és durvára tört babérlevelet és forrald (lassú tűzön!) össze.
Tedd üvegekbe (ezeket előtte ajánlatos forró sütőbe sterilizálnod), a tetejére tegyél egy kanálnyi forró olajat. Zárd le az üveget, állítsd a tetejére 5 percig, majd tedd száraz dunsztba.

Kővári Annamária



Erdélyi zakuszka

Hozzávalók:
1liter olaj (ebből a felét 1 kg hagymával pároljuk)
2 kg paradicsompaprika ledarálva
10 db padlizsán megsütve, megpucolva, turmixolva
1 liter házi paradicsomlé
kevés szalicil (1 kávéskanál) csak a legvégén keverjük bele a masszába
fekete bors ,
só ,
babérlevél ízlés szerint
Az egészet olajon megpároljuk, üvegezzük majd vizes dunsztba tesszük

Bajcsi Gizella




Naptár
Aktuális | Kovetkező események
ImpresszumAdatkezelési tájékoztató

Minden jog fenntartva © Szent Margit Gimnázium

Tervezte az Unicial