Önismeret

Lelkiismeretvizsgálat a Szeretet szerint

Zakeus csaló volt. Magdolna utcalány. A jobb lator börtöntöltelék. Ugyanaz bocsát meg nekünk – aki nekik is. Szeretete feltétlen. Inkább az a kérdés, hogy mi elfogadjuk-e őt.

Mi legyen a mérték, amihez újra és újra hozzá méred az életedet? Lehet a tízparancsolat is, de mi az Újszövetségben élünk, ezért jobb, ha a szeretet főparancsához méred az életedet. Mert ha Jézus követője vagy, nem elég azt mondani: „nem loptam”, hanem meg kell vizsgálni, „adtál-e” a rászorulóknak. A szeretet arra késztet, hogy mindennap tedd a jót, légy segítőkész környezeted felé. Az alábbi lelkiismeret-vizsgálati pontok a szeretet köré csoportosulnak.

Milyen mértékben szereted Istent, embertársaidat és önmagadat? Az erre a kérdésre adott válasz dönti el, hogy boldog vagy-e, tudsz-e másoknak boldogságot adni és végül, hogy örökre boldog leszel-e Isten Országában.

Jézus olyan szeretetről beszél, amely teljes szívből, minden erőből és teljes elméből való (Lk 10,27). Ez azt jelenti, hogy minden erőt, figyelmet, akaratot össze kell szedni, hogy a szeretet ne csökkenjen, hanem mindennap megvalósuljon, sőt növekedjen az életedben. Ez mutatja meg, hogy jó gyermek, jó diák, jó sportoló, jó zenész, jó osztálytárs, jó testvér, jó barát vagy-e. Mert ha a legfontosabb hiányzik belőled, semmit sem ér az életed (1Kor 13,2) és minden fáradozásod hiábavaló!

Lelkiismeret-vizsgálat - Kérd a Szentlélek világosságát, hogy fölismerd bűneidet (nem keresve mentő körülményeket) és hogy igazán meg tudd bánni azokat – a megváltozás szándékával! Nézd végig az életedet és a másokkal való kapcsolataidat, főleg a szeretetparancs szerint: mert a szeretet a mi Urunk, Jézus Krisztus főparancsa (Mt 22,37); mert a szeretet elfogadása és tovább-ajándékozása személyiséged kulcsa; mert a szeretet boldogságod forrása; mert a tettekben megnyilvánuló szeretet az utolsó ítélet mércéje (Mt 25,31-46).

 

Isten és én

-  Mennyire szereted az Urat? Figyelsz-e rá napi elfoglaltságaid közben? Szívesen beszélgetsz-e Vele napi imáidban? Megteszed-e azt, amit kér tőled? Igyekszel-e örömet szerezni Neki? Kéred-e vezetését, tanácsát, segítségét?

-  Mi életed alapvető irányultsága: inkább szeretetből fakadó, folyamatos ajándékozás vagy inkább önzésből fakadó folyamatos szerzésvágy, birtokolni akarás?

-  Hálát adsz-e rendszeresen imádságaidban Istennek azokért az ajándékokért, amelyeket Tőle kaptál?

Többiek és én

-  Tudsz-e jószívű, türelmes, segítőkész lenni a körülötted élő emberek iránt?

-  Tiszteled-e szüleid, nagyszüleid, testvéreid, barátaid személyiségét, szabadságát, vagy szeretnéd irányítani őket; azt elvárni, elfogadni tőlük, amit te szeretnél; akaratodat érvényesíteni fölöttük? Törekszel-e a körülötted élőknek örömet szerezni?

-  Ha valaki segítségre szorul, bajban van, megbetegszik, törődsz-e vele, segíted-e vagy talán elfordulsz tőle?

-  Mi alapján választod ki barátaidat? Milyen tulajdonságaik miatt kedveled őket? A népszerűségük, vagy igaz értékeik miatt részesíted előnyben őket?

-  Kikkel vagy rosszban vagy haragban? Miért alakult negatívvá a kapcsolatotok? Mi múlt terajtad ezekben?

-  Van-e benned neheztelés, harag, elutasítás családod, rokonságod vagy osztályod egyes tagjai iránt?

-  Mennyire szereted a másik embert? Keresed-e az alkalmat, hogy szolgáld, segítsd, vigasztald, megerősítsd? Ha problémái vannak, van-e időd meghallgatni őt? Észreveszed-e fájdalmait, örömeit? Van-e benned vendégszeretet? Együtt érzel-e vele szomorúságában?

-  Segíted-e azt, aki szükséget szenved?

-  Előfordult-e, hogy elutasító, lekezelő, rosszindulatú, irigy, gúnyolódó voltál valakivel szemben?

Feladataim és én

-  Figyelsz-e a tanulmányaidra, kötelességeidre? Mi alapján válogatsz a tananyagok, tantárgyak között?

-  Szívesebben választod-e a könnyebb megoldásokat: tanulmányaidban, iskoláidban, pályaválasztásodban?

-  Van-e tartásod, erőd, bátorságod az előtted álló feladatok (évek) teljesítéséhez? Kéred-e újra meg újra Isten támogató kegyelmét ehhez?

-  Segíted-e, bátorítod-e diáktársaidat?

-  Tudsz-e jó példával elöl járni társaid előtt tanulásban és közösségi életben?

Önmagam iránti felelősségem

-  Elfogadod-e önmagadat? Nem élsz-e vissza testi adottságaiddal és képességeiddel: túlzott szellemi és fizikai megterhelés, túlzott szexuális érdeklődés (filmek, újságok, tévé, video, számítógép, stb.), túlzott étel-, ital-, kávéfogyasztás, dohányzás? Szereted-e magadat annyira, hogy megfelelő mértékben pihensz, dolgozol, elkerülöd a lustaságot és a túlzott szórakozást?

-  Szereted-e magad annyira, hogy gondoskodsz képességeid, személyiséged fejlődéséről, egészséged megőrzéséről? Milyen a keresztény értékrended? Kész vagy-e arra, hogy a teljes szexualitást csak a házasságon belül éld meg? Szexuális vágyaidat a lélek uralma alatt tartod-e, törekszel-e magasabb szintre emelni a szolgáló szeretet, imádság, alkotás és önmegtagadás által?

-  Önmagaddal szemben van-e benned harag, elutasítás, önvád, kicsinyhitűség?

-  Elkerülöd-e a csúnya beszédet, hazugságot, megszólást, éles kritikát? Visszaélsz-e mások bizalmával? Féltékenységgel, lopással, megbántasz-e másokat?

Jövőbe tekintésem, jófeltételem

-  Milyen területen tudnál azonnali, konkrét lépéseket tenni lelki szabadságod érdekében?

-  Például valakitől bocsánatot kérni, evést-ivást mérsékelni, tévét ritkábban nézni, stb.? Helyes értékrendet és napirendet felállítani? Újrakezdeni a tanulást? Akivel szemben eddig elutasító voltál, irányában az elfogadás első lépéseit megtenni?


Gyónás előtt

Istenem, Atyám, megrendült szívvel térdelek Eléd és vallom meg Előtted, hogy vétkeztem Ellened. Te képmásodra teremtettél engem és nagy feladatokra hívtál, én pedig megbántással válaszoltam cselekedeteimben, beszédemben, gondolataimban, mulasztásaimmal. A pillanat örömeiért feláldoztam a Te barátságodat. Indulataimnak, gyöngeségeimnek rabja lettem, felületes, könnyelmű életet éltem. Te szeretetre hívtál engem, bennem pedig annyiszor az önzés győzött. De most mindezt Eléd akarom helyezni, Uram, és kereszten függő szent Fiadra emelem tekintetem. Üdvözítőm és Megváltóm, bocsásd meg bűneimet, és irgalmazz nekem! Tisztíts meg, moss meg értem is ontott véreddel, és add, hogy újra szabad lehessek a jóra! A Te segítségeddel képes leszek újra nagylelkűvé válni, áldozatkészen szeretni, és szeretetedről tanúskodni mások előtt. Tiéd akarok lenni, Tiéd akarok maradni, mindörökre. Ámen.

 

Gyónás után

Uram, Jézus Krisztus, hatalmaddal és jóságoddal megtisztítottál engem. Irgalmadat kértem, s Te nemcsak megbocsátottál nekem, hanem magadhoz is öleltél. Békével és örömmel töltöttél el, hogy erősebb legyek a szeretetben és önzésem, kényelmességem, kétszínűségem leküzdésében. Köszönöm, hogy rám árasztottad kegyelmedet, és tiszta szívvel, új lendülettel ajándékoztál meg. Segíts, kérlek, hogy úgy viselkedjem szüleimmel, testvéreimmel, osztálytársaimmal szemben, ahogyan azt Te kívánod tőlem, mert szüntelenül Téged akarlak követni! Ámen.




Naptár
Aktuális | Kovetkező események
ImpresszumAdatkezelési tájékoztató

Minden jog fenntartva © Szent Margit Gimnázium

Tervezte az Unicial