Szentmise - ministrálás és liturgikus magatartás

Frissítve: 2023.08.09.

A Szent Margit Gimnázium szerzetesi fenntartású katolikus iskola, ezért a hit gyakorlása is az iskola lelkiségének lényeges elme. Ez valósul meg az osztálymisékkel, közös szentmisékkel, lelkinapokkal, keresztutakkal is.

Vasárnapi diákmisék

Közösségünk nemcsak tanulóközösség, hanem egyházi is. Így nemcsak tanórákra, hanem az eucharisztia ünneplésére is összejövünk. Ugyanakkor diákjaink más egyházi közösségekhez is tartoznak, ezért évfolyamonként körülbelül öt ilyen vasárnap adódik. 

A szentmisén érdemes akár a padokban, akár ministránsként méltón és értőn részt venni. Ezért olyan szolgálattevőket kell kijelölni, akik szépen végzik feladatukat; és jó, ha a felolvasók érthetővé és figyelhetővé teszik a szentmise olvasmányait.

 Jó, ha diákjainkat elkísérik szüleik, testvéreik, – sőt, a szentmise után egyre több osztály rendez agapét is. Érdemes!

 

A szentmise csúcs és forrás

A szentmise felépítésével kapcsolatban érdemes megnézni a misevlogot (Fábry Kornél atya magayarázza a mise egyes részeit, pl. Hogyan épül fel a szentmise, és miért pont így: https://www.youtube.com/watch?v=Fm50nfacS8w)

A szentmise két fő részből áll: Igeliturgia és áldozat liturgiája.

Az igeliturgia fő helyszíne az ambó, a felolvasóállvány. Ekkor a felolvasók végeznek fontos szolgálatot érthető, hangos, szép felolvasásukkal. A ministránsok ezalatt a celebráló pappal együtt állnak fel illetve ülnek le. A Szentírás és Jézus szavai iránti tiszteletünket fejezi ki az, hogy az evangéliumot állva, figyelmesen hallgatjuk. Az alleluja és az evangélium előtti vers már ennek része.

Az áldozat liturgiája az egyetemes könyörgések után kezdődik, amikor a pap az ambótól az oltárhoz megy. A ministránsok feladata ekkor az áldozati adományok (ostya, kehely, bor és víz) oltárhoz vitele, továbbá a kézmosás szertartásában van szerepük. A csúcs az átváltoztatás. A Jelenések könyvéből vett Szent vagy, szent vagy… imádságra az asszisztencia letérdel, a hívek felállnak helyükön. Az átváltoztatás megkezdése előtt közvetlenül („legyen ez számunkra a mi Urunk, Jézus Krisztus teste és vére”) a ministráns egyet csenget az oltárcsengővel, ezzel is felhívva a figyelmet, hogy most fontos dolog kezdődik. Az úrfelmutatáskor három csengőszó hallatszik.

Az áldozás szertartása az Isten Báránya imádsággal kezdődik, ekkor a ministránsok letérdelnek, a hívek állnak. A pap áldozása után 1 csengőszó hívja fel a hívek figyelmét, hogy most ők is magukhoz vehetik Krisztus testét.

Az áldozás után az oltárról lekerülnek az áldozat liturgiájának eszközei, miután a pap purifikált. Ehhez a ministráns a vizet önt a kehelybe.

Majd felállva fogadjuk a szentmise záróáldását.

 Ha nem tudunk részt venni a szentmisén

Ha pl. járványveszély, betegség stb. miatt nem tudunk részt venni szentmisén, hanem csak online (vagy rádiót hallgatva, televíziót nézve), akkor lehetőség szerint szintén öltözzünk fel szépen, kapcsoljunk ki minden olyan eszközt, ami zavarna (pl. telefon), és válaszoljunk megfelelően, végezzük a megfelelő liturgikus mozgást, s ha tudunk, kapcsolódjunk be az éneklésbe. A misevlogon erre vonatkozóan is megtekinthetjük Fábry Kornél atya útmutatását: (Hogyan vegyünk részt online szentmisén: (Hogyan vegyünk részt online szentmisén: https://www.youtube.com/watch?v=6cgmFF3wyXA)

 




Naptár
Aktuális | Kovetkező események
ImpresszumAdatkezelési tájékoztató

Minden jog fenntartva © Szent Margit Gimnázium

Tervezte az Unicial